דלף טורד ביום סגריר

דֶּלֶף טוֹרֵד בְּיוֹם סַגְרִיר, וְאֵשֶׁת מדונים[מִדְיָנִים] נִשְׁתָּוָה" (משלי)

ריב בין בני זוג מכניס הביתה דלף וקור, פורץ את קירות הבית שאמור להיות מחסום ומגן מפני החוץ. הגמרא ביבמות מנסחת את זה חריף יותר: אשה רעה צרעת לבעלה, מה תקנתו? יגרשנה ויתרפא מצרעתו (יבמות סג, ב). נדבר ב'פמיניסטית' ונתרגם: אישה רעה = זוגיות רעה. תראו כמה מדויק הדימוי: בן זוג שאינו טוב לך הוא כספחת, כצרעת, מחלת עור קשה שאי אפשר להפטר ממנה, הצרעת שלך, על גופך, אבל לא שלך. היא מבחוץ, טורדת, צמודה עד כאב, מוקד קבוע לסבל נוראי.

עכשיו תחשבו חתונהמי.

 ארבעים ושניים יום עם אדם שלא בחרת. שלא מתאים לך. תחשבו, וישר תתחילו להתגרד.

תמונה יכולה לכלול: ‏‏אדם אחד‏, ‏‏לשבת‏‏‏

אתנצל בקיצור: אני לא רואה ריאליטי, חושבת שזה פורמט מכוער וגלדיאטורי. ניסויים בבני אדם. ועדיין, מול חתונה ממבט ראשון נתקעתי בגלל הקורונה ונשארתי לצפות בה כל שבוע, בדעה צלולה ומבחירה חופשית, פשוט כי זה היה נורא מעניין.

שני סיפורים ריתקו אותי במיוחד – הסיפור של דנית ואמיר והסיפור של ניר והגר. שני סיפורים שהם דבר והיפוכו. בצמד הראשון היא רצתה והוא לא, בצמד השני, הוא רצה והיא לא. לשני הזוגות האלה ניבאתי כישלון, למרות שקיוויתי להצלחה. 'הוא פשוט לא בקטע שלך' זעקתי לדנית על המסך, לא ראית את הסרט?! אבל דנית הפכה עצמה לחרשת ועיוורת. לא רואה, לא נראית. ההשפלה – גם העצמית –  שלה הייתה קשה לצפייה. הבדיחות על כך שאמיר בעצם רוצה קשר עם הכלבה ג'ינג'ר היו מדויקות. הוא חיפש לברוח ומצא מפלט בטיולים עם הכלבה של דנית, טיולים שבהם יכול היה לבלות עם עצמו בשקט, בלי שדנית תפריע לו. ובקיצור, לא הופתעתי לשנייה כשבסופו של דבר התברר שיומיים אחרי שידור התוכנית האחרונה – אמיר הלך משם, ואת אנחת הרווחה שלו שמעתי מרמת גן עד נוה דניאל.

ניר, לעומת זאת היה בן זוג מושלם לפי הספר, יש שיקראו לו נודניק, מביא פרחים, מכין לה סנדוויצ'ים לעבודה. קונה לה מתנה. ואז עוד אחת. תירגע, אמרה לו הגר הסטאז'רית לרפואה כמעט מהרגע הראשון, תן לי ספייס, אתה מעיק, הנתינה שלך מעיקה. וככה זה נמשך משבוע לשבוע, הוא יצא מגדרו לרצות אותה ולשמח אותה, הכיל והבין והיה חם ומלא קסם, היא חסמה, דחתה, ננעלה בתוך עצמה או בתוך הנייד שלה. לרגעים ספורים ונדירים, יצאה משם, וגרמה לצופה להיות מאושרת כמעט כמו ניר, אבל אז חזרה לקונכייתה והתאדתה מהקשר. בשלב מסוים ניר התחיל לעמוד על שלו. הוא דיבר איתה ביושר, אמר שהיא מעניינת אותו מאד אבל הדינמיקה הזוגית שהיא מציעה לו – ממש לא. מאותו רגע שהוא התחיל להנכיח גם את עצמו ולא רק את הצרכים שלה – הגלגל התחיל להתהפך. לאט מדי. אודה ואתוודה – לא נתתי לזה סיכוי. בפרק האחרון התברר שהשניים המשיכו את הסחרחרה הקבועה: החליטו להשאר, נפרדו אחרי חודש, ואז, אחרי יום הולדת ארבעים אחד (שלה) וחתונה של חברה טובה (שלה) הגר התחילה להתגעגע יצרה עם ניר קשר מחודש, ומאז הם ביחד. בכנות – הלוואי והייתי משוכנעת שזה אמיתי. שזה לא רק הפחד להיות בת ארבעים ולהישאר רווקה.  למען האמת, כצופה אין לי שום דרך לדעת את האמת. כל שנותר לי הוא להמתין בסבלנות למדורי הרכילות ולהפיק בשקט את לקחיי.

אז מה למדנו? את הקלישאה שלאהבה אין נוסחאות ואי אפשר לדעת מהיכן תבוא ומתי תסתלק, ובעיקר – למה? ושזה חלק מקסמה? שאין משמעות לתכנון או לחוסר תכנון? חתונה ממבט ראשון דומה לשדכנות מסורתית שבודקת התאמה לרשימת מאפיינים. חסרה לה החשיבה המסורתית-מיושנת של התאמה משפחתית-תרבותית שתועלותיה בצידה. חתונהמי מתעללת בגיבוריה בלי רחם מעצם הפורמט המאולץ והחונק. אחד מגיבורי התוכנית השנה, בעיניי, היה מאור, שעזב את התוכנית באמצע. מעשה הגבורה שלו היה כרוך כנראה בהפסד כספי גדול. הצדעתי לו. ר' יוסי בן חלפתא אמר למטרונה שה' הוא המזווג זיווגים, היא אמרה – גם אני יכולה, ועמדה מול התוצאה האיומה. רק ה' יכול, הסביר לה ר' יוסי. לא נעים להגיד שגם לו יש פה ושם פספוסים.

לסיכום, לא למדנו כלום, לכל היותר קיבלנו אישור לכמה אמיתות בסיסיות שידענו קודם. יצא שנשארנו עם הדמעות ועם העלבונות והם (המפיקים, המשתתפים) נשארו עם הכסף.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s