נסיך מחוץ לחדר

 

נסיך מצרים בחלומי ירד ממרכבה נסיך יפה תואר ועסוק מאד. והקיש על דלת הבית שלי. אין לי זמן, אמר, כארנב של עליזה בשעתו, אני צריך שתסבירי לי כמה דברים.

הוא לא היה צריך להציג את עצמו, זיהיתי מיד את קוי המתאר המעוצבים היטב,  יפה באופן קיצוני, קצת חד ממדי בשביל משה רבנו, אבל נסיך. זה עופרה חזה שם ברקע? שאלתי. מרים? בהחלט, הנהן. ועכשיו תסבירי לי למה הם לא מכניסים אותי לכיתה. יהודים, נאנחתי. מתווכחים על הדרך שבה יש ללמוד תנ"ך. מה עוד חדש? בדיוק החליפו להם את המפמ"ר הקודם באישה. זה מפחיד מאד, אתה לא חושב?  הם מעדיפים פרשנות של חז"ל על פרשנות של תסריטאי הוליבודי. זה מפתיע אותך?

– את יודעת כמה דרשות חז"ל משוקעות בסרט הזה?  המפיקים התייעצו עם אביגדור שנאן,  פרופסור! לאגדות חז"ל! גבר, ולא אישה!

הוא אקדמאי, הסברתי. אקדמאים מפחידים אותם, מקלקלים להם את הקדושה.  הם גם לא אוהבים שמתערבים להם בספר שלהם. אתה מכיר את זה, כשיש ספר שאתה מכיר כמו את כף ידך, קראת אותו אלף פעמים, עד שאתה יודע קטעים שלמים ממנו בעל פה. פסקאות שלמות ממנו עצבו את חייך. ספר שאתה אוהב אהבת נפש. ואז מתרגמים אותו, משנים לו את העימוד והכריכה.וזה מעצבן לך את העיניים, ואתה שונא את מי שעשה את זה?

המבט שלו אמר – יללה יללה. תפסיקי לנסות להגן עליהם.

אני דווקא למדתי ממך המון, הערתי. תמונות הקיר המסויטות האלה, של הילדים מושלכים ליאור? בזכות הארט-דיירקטור של הסרט שלך הבנתי בפעם הראשונה למה היאור הפך לדם.  סימבוליקה ספרותית נהדרת, עם ארומה מקראית של עין תחת עין. בסצנת הסיום, כשבני ישראל יוצאים ממצרים, בכיתי כמו ילדה.

סלחי לי, אבל למה את בוכה עכשיו?

כי אין לי אוויר, אני לוחשת. כי קדושה לא יכולה לצמוח בלי אוויר. כי אני לא יכולה לגור בצינוק.  אני צריכה את החיבורים האלה, בין הרבדים השונים, את הרמיזות הספרותיות, את הריקוד החופשי, חסר הפחד, בין כל הטקסטים שיש בעולם. כי בלי הריקוד הזה אני נחנקת.

הוא העיף בי מבט. אני יכול, את יודעת.. (הוא הפשיל שרוול, והתחיל להתנהג כמו משה מהפרקים הראשונים של ספר שמות, זה ששונא כשעושים עוול ולא יושב בצד. כמו גיבור על מסרט אמיתי)

עזוב. אמרתי. עזוב. בסוף זה יסתדר.

אחד משנינו חי בסרט, הוא גיחך, וזה לא אני.

4 מחשבות על “נסיך מחוץ לחדר

  1. פינגבק: דברים « ספר חברה תרבות

  2. פינגבק: הפולמוס « ספר חברה תרבות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s